Extension Four:
— Andrew Fenner (@NumberShapes) September 5, 2020
a) What real world items could the shape markers represent? Feet & Seconds? Dollars and Pounds?
b) Write your own real world problem that you could use your number line to solve.
Example: "If flour is $2 per pound how much flour does $5 buy?"
from Twitter https://twitter.com/NumberShapes
September 06, 2020 at 05:29AM
No comments:
Post a Comment